„Turistul devine pelerin când nu mai este mulţumit să vadă, ci, vrea să şi trăiască, să guste din tainele locului, să găsească urme ale prezenţei lui Dumnezeu acolo pe unde merge. Turistul devine pelerin atunci când simte că Domnul i-a devenit tovarăş de drum, când, ca o dinioară Luca şi Cleopa spre Emaus, începe să-i ardă inima după dorul de Dumnezeu.”

(Arhim. Mihail Daniliuc, staretul Schitului Vovidenia)

Parohia noastră organizează

PELERINAJ în OLTENIA şi ARDEAL – 19-20 NOIEMBRIE 2016

Pentru mai multe fotografii si video puteti face click pe fotografie!

Arhiepiscopia Bucureştilor
Protoieria Sectorului 3  Capitală
Parohia Sfântul Ioan Iacob Hozevitul
Str.Gheorghe Petraşcu nr.57, Sector 3, Bucureşti

www.parohia-sf-ioan-iacob-hozevitul.ro

22 FEBRUARIE 2015

PĂRINŢI ŞI COPII

ÎMPREUNĂ CU SFÂNTUL IOAN IACOB PENTRU O LUME MAI BUNĂ

Provocare: Ce pot face eu pentru o lume mai bună?

Obiective urmărite:

1.Privire asupra lumii în care trăiesc copiii noştri.

2.Cunoaşterea rolului copilului în lume şi în biserică.

3.Modelele copiilor azi.

4.Apropierea de Dumnezeu prin sfinţii Lui.

5.Să aflăm cum a făcut Sfântul Ioan Iacob lumea mai bună.

6.Înţelegerea rolului mânăstirii în lume.

7.O lume mai bună prin sprijinirea unei mânăstiri surori.

Proiectul face parte din cadrul concursului iniţiat de Patriarhia Română „Mâini întinse spre lucrarea poruncilor lui Dumnezeu”. Copiii participanţi vor fi implicaţi în activităţi în urma cărora se vor face anumite obiecte religioase.Acestea vor fi achiziţionate de enoriaşi în cadrul unor expoziţii din data de 1 martie şi 8 martie. Donaţiile vor merge către Mânăstirea Acoperământul Maicii Domnului şi Sfântul Ioan Iacob Hozevitul – Chiajna, unde vom face o activitate împreună cu copiii care participă la proiect.

Părinţii şi copiii care doresc să participe la proiectul nostru sunt rugaţi să vorbească cu preotul Băbăruşi Emilian la nr.de tel. 0724.113.771 sau adresa de mail: Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea.">Această adresă de email este protejată contra spambots. Trebuie să activați JavaScript pentru a o vedea.

Vă aşteptăm şi vă mulţumim!